ابرروندهای آینده

(نیروهای تحول آفرینی که آینده کسب و کارها و جوامع را در آینده نزدیک دگرگون می کنند)

به قلم: امیرحسین صبورطینت

جهت درج در شماره آتی نشریه الکترونیکی پیک حامیان اشتغال  

 

طبق تعریف، مگاترندها نیروهای کلان دگرگون کننده جهانی هستند که آینده کسب و کارها، اقتصاد، جوامع، فرهنگ و حتی زندگی شخصی را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث می شوند جهان آینده ما متفاوت از چیزی باشد که امروز هست. در اینکه مگاترندهای اصلی 10 الی 20 سال آینده چیستند، اشتراک نظرهای زیادی در میان موسساتی که در خصوص موضوعات فناوری و آینده پژوهی مطالعه می کنند وجود دارد. گرچه تفاوت هایی نیز در پیش بینی های این مراکز وجود دارد. از میان مهم ترین موسسات یا نهادهایی که چنین گزارشهایی را منعکس می کنند می توان به :

 • مکینزی
 • BCG
 • Frost & Sullivan
 • KPMG
 • PWC
 • Business Insider
 • Economist
 • IMF
 • WEF
 • دیلویت
 • و ….

اشاره نمود.

حتما این جمله را شنیده اید که “مهم ترین راه پیش بینی آینده، ساختن آینده است”. این جمله ، سرلوحه فعالیت سازمانهایی در دنیاست که آنها را می توان سازمانهای آینده ساز نامید. شرکتهایی که پارادایم های آینده کسب و کار را تحت الشعاع قرار می دهند و مدل موفق کسب و کارها را در سالهای آینده معرفی می کنند. (شرکتهایی مثل آمازون، اپل، مایکروسافت و …). حال اگر ما نمی توانیم یک سازمان آینده ساز باشیم، حداقل بایستی بتوانیم یک سازمان “آینده نگر” باشیم. شرکتهای آینده نگر ، گرچه خودشان نمی توانند خالق پارادایم های آینده کسب و کار باشند ولی می توانند تحرکات و مدلهای کسب و کار سازمانهای نوع اول را رصد کرده و خود را با تغییرات مگاترندها سازگار و هماهنگ نمایند تا از این طریق بتوانند در بلندمدت به بقا، رشد و سودآوری خو د ادامه دهند.

یک نکته اساسی در مطالعات مگاترندها این است که شما لازم نیست مثل نستراداموس، غیب گویی کنید یا آینده را پیشگویی نمایید. نشانه های مگاترندهای آینده در زمان حال نیز وجود دارد اما متاسفانه تفکر دایناسوری باعث می شود که سنسورهای ما دیر عمل کند و اشتباه عمل کند. مثلا لگدی به شکم ما زده می شود. بعد از گذشت 2 روز فریاد می زنیم : آخ پام !!! در این مثال، سنسور ما هم دیر و هم به اشتباه عمل کرده است ! آثار مگاترندها در زمان حال نیز وجود دارد. آیا شنیده اید که هنگام زلزله، بسیاری از موجودات زنده (نظیر کلاغ)، قبل از انسان متوجه بروز زلزله می شوند ؟ این موجودات، پیشگو نیستند بلکه شواهد و علائم رخدادی در آینده را به دلیل حسگرهای فیزیولوژیک قوی تر نسبت به انسان، قبل از انسان شناسایی نموده و از آن مطلع شده اند. مگاترندها نیز چنین هستند. صرفا سازمانهایی که نگرش و وسعت دید بیشتر و حسگرهای قوی تری نسبت به علائم محیطی اطراف خود دارند، اثار آنها را بر کسب و کارشان زودتر از بقیه کسب وکارها حس می کنند و از این رو می توانند قبل از بقیه سازمانها نسبت به آن ها واکنش نشان داده و خود را با آن سازگار و تطبیق نمایند و شانس موفقیت، بقا و رشد  خود را افزایش دهند.

در مقاله حاضر به برخی از مگاترندهای حوزه فناوری که اکثر موسسات آینده پژوهی نسبت به آن اتفاق نظر دارند می پردازیم و می کوشیم آثار آن را بر مدل کسب و کار شرکتها تحلیل نماییم. در نوشته های آینده، بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و نمونه های دیگری از مگاترندها و شیوه اثرگذاری آنها را بر الگوهای سازمانی تشریح خواهیم نمود.

مگاترند شماره 1: جهان متصل

حرکت جهان به سمت اتصال بیشتر است. خانه متصل! محیط کار متصل! و شهر متصل! رویدادهایی هستند که تا سال آینده، انتظار ما را می کشند. به شکل زیر نگاه کنید :

چرخه اقتصادی “کسب و کار متصل” تا سال 2020 در دنیا بیش از 730 میلیارد دلار خواهد بود. فناوری های خانه های متصل و هوشمند با میانگین بیش از 30 درصد در دنیا، فناوری های محیط کار متصل بیش از 15 % و فناوری های شهر متصل حدود 55% خواهد بود. خانه هوشمند باعث باندل شدن (همگرایی) خدمات انرژی، سلامت، تفریح و اتوماسیون در خانه ها به شکلی یکپارچه مبتنی بر فناوری اطلاعات خواهد شد. محیط کار هوشممند باعث رشد دورکاری، سازمانهای مجازی، گسترش کارکرد شبکه های اجتماعی در مدل کسب و کار شرکتها و نظایر این خواهد شد. شهر متصل باعث حرکت بیشتر به سمت دولت الکترونیک، شهروند الکترونیک، یادگیری الکترونیک، و موبایل بانکینگ خواهد شد.

جالب اینجاست که توسعه جهان متصل، باعث همگرایی کسب وکارها خواهد شد. بعید نیست در آینده نزدیک، یک سر تمام کسب وکارها به گوگل وصل باشد و گوگل سهامدار خرد هر شرکتی در هر صنعتی در دنیا باشد.

ترکیب صنایع فضایی و خورشیدی، ترکیب صنایع خودرو و هواپیماهای بدون سرنشین، ترکیب صنایع ساختمانی با اتوماسیون، باعث ظهور صنایع جدید مبتنی بر فناوری های اطلاعاتی شده است و یک سر تمامی کسب و کارها را به فناوری وصل نموده است.

اتحاد استراتژیک گوگل و شرکت نست که منجر به فناوری هوافضای تیتان شده است، اتحاد استراتژیک آمازون و دش که منجر به ظهور نسل جدیدی از تلویزیون های هوشمند شده است، و اتحاد استراتژیک فیس بوک و اوکولوس که منجر به ظهور آزمایشگاههای واقعیت مجازی شده است، تنها نمونه هایی از اتصال کسب و کارها به یکدیگر بر مدار فناوری های آینده هستند.

 

مگاترند شماره 2: هوشمندی یا smart

نسل 4 انقلاب صنعتی و ظهور اینترنت اشیا (IOT) یا “اینترنت همه چیز”، جهان را به سمت یک تکینگی کامل هدایت خواهد نمود. حواس 5 گانه انسانی، در حال تبدیل شدن به یک اتاق فرمان کامل هستند.

 

در شکل فوق ملاحظه می کنید که از سال 2000 تا امروز، تکنولوژی های جدیدی در زمینه هوشمندسازی و تبدیل حواس 5گانه انسانی به اتاق فرمان ایجاد شده اند. تکنولوژی هایی که چشم، صورت، صدا، لامسه، و حرکت فیزیکی انسان را تبدیل به فناوری های هوشمندی می کند که در تمامی صنایع و کسب و کارها رسوخ کرده و شیوه کار آنها را دگرگون می سازد.

در نوشته های بعدی، تعداد بیشتری از این مگاترندها را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

 

پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

To use reCAPTCHA you must get an API key from https://www.google.com/recaptcha/admin/create