هوش مصنوعی و مشاغل

گوگل جان من دلم چه می خواهد ؟

به قلم: امیرحسین صبورطینت

به نظر می رسد اهمیت و شاید زنگ خطر کاربردهای آتی هوش مصنوعی و ربات ها هنوز برای خیلی از ما درک نشده است ! شاید بتوان گفت که هیچ شغلی حتی مثلا “روانشناسی بالینی یا خانواده” که با حالات احساسی عمیق انسانها سروکار دارد نیز از خطر جایگزینی با رباتها در امان نیست. بد نیست گفتگوی احتمالی آینده خانم جولی و رباتهای گوگل را بر اساس متن کتاب انسان خداگونه از نوح حراری را مورد توجه قرار دهیم :

 

جولی : گوش کن گوگل جان . هم جان و هم پل به من ابراز علاقه می کنند من هر دو را دوست دارم ولی خب هر کدوم رو یه جور …. تصمیم گیری برام خیلی سخته تو که همه چیزو می دونی پیشنهادت چیه ؟؟!

گوگل : خب من تو را از همان وقتی که به دنیا اومدی می شناسم همه ای میل هایت را خانوده ام و همه تماسهای تلفنی ات را ضبط کرده و DNA تو را می شناسم و از فیلم ها و موسیقی های مطلوب و حال دلت هم از گذشته تا حال خبر دارم. در مورد همه قرار ملاقات هایت اطلاعات دقیق دارم و اگر بخواهی می توانم نمودارهایی جلوی رویت بگذارم که ثانیه به ثانیه ، طپش قلب و فشار خون و حالات روحی ات را موقعی که با جان یا پل قرار داشتی نشان می دهد. اگر لازم باشد حتی می توانم از تجربیات جنسی که در زندگی داشته ای درجه بندی عددی دقیقی در اختیارت قرار دهم. !  و کاملا طبیعی است که همانگونه که تو را خوب می شناسم انها را هم می شناسم. با توجه به تمام اطلاعات و الگوریتم های درجه یک من و ارزش و اعتبارچند دهه اطلاعات آماری درباره میلیون ها رابطه توصیه می کنم جان را انخاب کنی چون به احتمال 87 درصد در طولانی مدت از بودن کنار او بیشتر راضی خواهی بود.

حقیقت این است که تو را انقدر خوب می شناسم که این رو هم بدانم که این جواب خیلی به دلت نمی شیند. پل از جان خیلی خوش قیافه تر و از نظر تو درونگرا تر است و چون ظاهر و درونگرایی برای تو خیلی مهم است در دلت از من می خواستی بگویم پل .. البته قیافه و درونگرایی برای تو جذاب است ولی نه آنقدر که خودت داری فکر می کنی !  الگوریتمهای زیست شیمایی تو که ده ها هزار سال قبل در علفرازهای آفریقا شکل گرفتند موقع رتبه بندی کلی روابط عاطفی برای قیافه 35 درصد ارزش قائلند. الگوریتمهای من که متکی به به روزترین آمار و ارقامند می گویند تاثیر قیافه و تناسب بعد درونگرایی شخصیتی در در موفقیت بلندمدت روابط عاشقانه حدود 14 درصد است. بنابراین حتی با در نظرگرفتن این مورد، همچنان نظرم این است که با جان زندگی بهتری خواهی داشت.

 

رباتها در گذشته نزدیک، صرفا جایگزین مشاغل یدی می شدند. بنابراین بسیاری از افراد طبقه کارگری که دارای مشاغل غیرمهارتی یا کارهای ساده بودند در معرض خطر جایزگزینی با ربات قرار گرفتند ولی اگر زرنگ بودند با افزایش معلومات و سواد فنی و مهارتی خودشان کماکان می توانستند شغل های بهتر و پردرامدتری را پیدا و جایگزین کنند. حال اگر ربات ها جای انسان را نه فقط در مشاغل یدی، بلکه در مشاغل ذهنی و شناختی هم بگیرند چه باید کرد؟ به مشاغلی که در آینده حذف می شوند و مشاغل جدیدی که ایجاد می شوند عمیقا اندیشیده اید ؟

 

با ما همراه  باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

To use reCAPTCHA you must get an API key from https://www.google.com/recaptcha/admin/create