امی (EMI)! برایم شعر بگو و آهنگ بساز !

به قلم : امیرحسین صبورطینت

 

امی، نام یک نرم افزار شاعر و آهنگساز است که موسیقیدانی به نام “کوپ” (استاد موسیقی دانشگاه کالیفرنیا )، اختراع کرد. در سالهای پایانی دهه 90 در یک آزمایش جالب در جشنواره موسیقی دانشگاه اورگان، آهنگ هایی از یوهان سپاستیان باخ (آهنگساز معروف)، لارسون (موسیقیدان)، و EMI (ربات شاعر و آهنگساز) برای حضار پخش شد و حضاری که تماما متخصصان و علاقه مندان موسیقی کلاسیک بودند از قبل نمی دانستند کدام آهنگ متعلق به کیست. بعد از نظرسنجی، مشخص شد اکثر حضار، تصور کرده بودند آنچه EMI (ربات آهنگساز) ساخته و نواخته بود، ، متعلق به باخ است !!!

در نوشته قبلی، با اشاره به بخشی از متن کتاب “انسان خداگونه”، گفتیم که ربات های هوشمند گوگل در آینده ممکن است حتی جایگزین رواشناسان شوند (مکالمه جولی و گوگل را خواندیم) . بعضی شاید با مطالعه آن مطلب با خود گفته باشند  بسیار خب ! با این حال ربات نمی تواند جای خیلی از مشاغل انسانی را بگیرد. مثلا هنر آخرین پناهگاه انسان و منحصر به اوست و در جهانی که ربات های هوشمئد گوگل ممکن است جای راننده و سراشپز و دندانپزشک و روانشناس را بگیرند، همه به هنر پناه می بریم. اما آزمایش جشنواره اورگان نشان داد که آفرینش هنری هم از دست الگورتیم های هوش مصنوعی در امان نیست !!

پس صاحبان کسب و کار و مشاغل مختلف، در آینده نزدیک از شر هوش مصنوعی باید به کجا پناه برند ؟ به نظر می رسد، شاید وقت آن شده که صنایع و مشاغلی که بیشتر از همه در خطر حذف زودهنگام توسط ربات ها قرار دارند، فکری برای بازسازی و بازنگری مدل کسب و کار خود نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

To use reCAPTCHA you must get an API key from https://www.google.com/recaptcha/admin/create