سرگیجه تراپی 3: افسانه مدل جامع را باور نکنید !

سرگیجه 3: وای سرگیجه گرفتم. بالاخره بهترین مدل تدوین استراتژی، کدام است؟ آهان ! اونی که جامع تر باشه !!

  • ما در ایران عاشق مدل جامع هستیم. مدلی که همه مدلهای دنیا رو توش تجمیع کرده باشه. بنظرم این روحیه، یا از ارمانگرایی بیش از حد میاد ! یا از روحیه توتالیته و خلق و خوی دیکتاتوری ! میخواهیم بگیم داریم از ترکیبی از همه روشها استفاده می کنیم که همه مدلهای دنیا رو توی خودش تجمعی کرده. هم اندیشه های مینتزبرگ رو داره، هم دوید رو، هم کاپلان رو، هم پیتر دراکر رو و غیره.
  • در سازمانهامون هم عاشق استفاده از انواع و اقسام تول باکس ها و ابزارهای مدیریتی هستیم. همزمان هم مدل تعالی اروپایی پیاده می کنیم. هم جایزه دمینگ ژاپنی. هم مدل مالکوم بالدریج آمریکایی ! یه سال برای استراتژی از تکنیک هوشین کانری استفاده می کنیم، یک سال دیگه سوییچ می کنیم روی کارت امتیازی و غیره.
  • وقتی پروژه بهبود برای شرکت مینویسیم، به کمتر از پنجاه شصت تا پروژه بهبود قانع نیستیم. یک تعداد پروژه بهبود از ایزو در میاریم. یه تعداد از تعالی. یه تعداد از برنامه استراتژیک. یه تعداد از عارضه یابی و غیره.
  • حواسمون نیست که یکی! فقط یکی! تاکید می کنم حتی یکی از پروژه های بهبود رو خوب اجرا کنیم، کل شرکتمون متحول میشه ! حواسمون نیست اگر یک مدل، فقط یک مدل، رو به درستی بفهمیم و پیاده کنیم کل شرکتمون متحول میشه.
  • در فرهنگ سازمانی، یه زمان میریم سراغ مدل دنیسون! بعد سوییچ می کنیم روی هافستد! بعدش میریم سراغ مدل فرهنگ سازمانی ادگار شاین و غیره. و حواسمون نیست هرکدوم از این مدلها، یک کوه اندیشه پشتش نهفته است. طرف پنجاه سال کار کرده تا یک مدل رو طراحی کرده. از مدل فقط پرسشنامه میفهمیم. یه فلش مموری میگیریم دستمون و به هرکی میرسیم میگیم میشه فایلشو برام بریزی. بابا! حاصل پنجاه سال کار و تلاش طرف رو نمیتونی با یه پرسشنامه به سازمانت تزریق کنی. اصلا مدل رو درک نکردی، مفاهیمش رو درک نکردی، میری سراغ پرسشنامه ش.
  • افسانه مدل جامع را باور نکنید، چون شما رو تبدیل به دیکتاتوری می کنه که فکر می کنه تمام ابزارها و تفکرات عالم رو توی خودش تجمیع کرده. تبلیغ شرکت گاج یه بار خیلی به دلم نشست : بجای آنکه چندین کتاب بخوانید، کتابهای گاج را چندین بار بخوانید ! به شرکتهای ایرانی هم باید گفت: بجای آنکه از صد مدل و روش استفاده کنی، یکیش رو خوب درک کن و پیاده سازی کن!

پایان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

To use reCAPTCHA you must get an API key from https://www.google.com/recaptcha/admin/create